logo 33

Stowarzyszenie Rodzicow Dzieci Niepelnosprawnych Dobro Dziecka
kreska cienka
Strona Glowna O Nas Osiagniecia Kontakt
kreska gruba

kreseczka
SDS
kreseczka
Wydarzenia
kreseczka
Galeria Zdjec
kreseczka
Plany na przyszlosc
kreseczka
Sprawozdania
kreseczka
1%
kreseczka

„Warszawa - poznaj ją sam”. 

W dniach 6-8 września 2010 r 33 osoby niepełnosprawne i 12 opiekunów z trzech powiatów wielickiego, tarnowskiego i bocheńskiego zdobywało Warszawę w ramach otrzymanego wsparcia finansowego ze środków PFRON będących  w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Choć stolica witała nas deszczem to nasza ciekawości nie została ochłodzona przez nieprzyjazną aurę. Bez większego strachu wjechaliśmy na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i  Nauki by podziwiać panoramę Warszawy. Mięliśmy w zasięgu wzroku wszystkie atrakcje które czekały nas w tym pięknym  mieście. Zwiedziliśmy Sejm i Senat przechadzając się Korytarzem Marszałkowskim, tak jak nasi posłowie, senatorzy i ministrowie, była to niezwykle ucząca lekcja wiedzy o społeczeństwie.

      

Podziwialiśmy Zamek Królewski, który podniósł się z gruzów po II  wojnie światowej, jego przepych i rozmach. Zwiedzając komnaty czuliśmy na sobie ducha historii naszej ojczyzny.

Nasz zachwyt dopełnił Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, piękny park go otaczający a także spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina przy jego pomniku.

Mięliśmy także okazję zobaczyć Belweder, Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Małego Powstańca Warszawskiego, przejść się murami Barbakanu, nakarmić gołębie na Starym Mieście.

Te trzy dni spędzone w stolicy były ogromnym wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych – byli zmuszeni do samodzielności, do przezwyciężenia strachu przed nieznajomym miejscem, ale wszyscy wrócili do domów z uśmiechem na twarzy i z zapytaniem czy jeszcze uda nam się zwiedzić inne piękne miejsca w naszym kraju.

Piątego października 2010 r w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzeziu czeka nas ostatnie spotkanie wieńczące projekt  z zaprzyjaźnionymi ośrodkami w Siedlcu, Proszówkach i Bochni. Podczas imprezy uczestnicy wezmą udział w quizie z wiedzy o Warszawie zakończonym rozdaniem nagród i zabawą taneczną zacieśniającą naszą znajomość.