logo 33

Stowarzyszenie Rodzicow Dzieci Niepelnosprawnych Dobro Dziecka
kreska cienka
Strona Glowna O Nas Osiagniecia Kontakt
kreska gruba

kreseczka
SDS
kreseczka
Wydarzenia
kreseczka
Galeria Zdjec
kreseczka
Plany na przyszlosc
kreseczka
Sprawozdania
kreseczka
1%
kreseczkaWAKACJE BEZ KOMPUTERA I TELEWIZORA W BRZEZIU

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” z Brzezia przy wsparciu finansowym gminy Kłaj w dniach 27 czerwiec-1 lipiec 2011 roku zorganizowało w Środowiskowym Domu samopomocy w Brzeziu warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnychpod nazwą” Wakacje ze sztuką bez komputera i telewizora”.
    

    Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem- w czasie pracowitego tygodnia uczestnicy brali udział w zajęciach kulinarnych gdzie poznawali tajniki kuchni wegetariańskiej, zajęciach ceramicznych, plastycznych. 

    Nowością w działaniach były prace na zajęciach medialnych gdzie starsi uczestnicy projektu mieli specjalne zadanie – organizacja imprezy integracyjnej dla społeczności lokalnej. Młodzi uczestnicy poznawali tajniki marketingu, rodzaje promocji, dzielili się samodzielnie zadaniami oraz wymyślali scenariusz imprezy. Sami także zajęli się rozgłośnieniem i rozplakatowaniem własnoręcznie przygotowanych afiszy informujących o imprezie.

                              

Już 9 lipca 20011 roku młodzi i osoby niepełnosprawne z wielka pompą i przy małych nakładach finasowych ( koszty nagród i poczęstunku) rozpoczęli  zabawę. W trakcie przygotowanego pikniku rozgrywały się rodzinne zawody sportowe, konkursy plastyczne, zabawy taneczne. Pod okiem ich samych,  dzieci z najbliższej okolicy mogły spróbować swoich sił z gliną, wyrobem biżuterii, dekorowaniem kubeczków, a także swoich zdolności kulinarnych podczas przygotowywania specjałów na grilla ( banany w czekoladzie, pieczarki z serem). 

Prace, które powstały podczas zajęć można było obejrzeć, wygrać bądź zakupić podczas pikniku.

    W artystycznym projekcie wzięło udział 35 osób niepełnosprawnych, 15 uczniów z Brzezia, Kłaja i Szarowa. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, najstarszy był absolwentem gimnazjum.  Dodatkowym celem inicjatywy było pokazanie młodym ludziom, że w najbliższym środowisku jest sporo osób niepełnosprawnych i w związku z tym jak mogą nawiązywać z nimi kontakt i współpracę. Okazuje się również, że niepełnosprawnych należy integrować ze środowiskiem lokalnym ponieważ i oni mają tendencje do zamykania się w sobie, swojej grupie. To jest czwarty projekt współfinansowany przez gminę Kłaj i już widać jego prospołeczne efekty

    Nadmieniamy, że w sierpniu czeka nas kolejny wakacyjny projekt Stowarzyszenia „Dobra Dziecka” współfinansowany przez gminę Kłaj. Pod hasłem „Zajęcia ze sztuką, zabawy z rękodzielnictwem” najmłodsi, młodzież i osoby niepełnosprawne wezmą udział w warsztatach artystycznych.