logo 33

Stowarzyszenie Rodzicow Dzieci Niepelnosprawnych Dobro Dziecka
kreska cienka
Strona Glowna O Nas Osiagniecia Kontakt
kreska gruba

kreseczka
SDS
kreseczka
Wydarzenia
kreseczka
Galeria Zdjec
kreseczka
Plany na przyszlosc
kreseczka
Sprawozdania
kreseczka
1%
kreseczka


"Kultura w czasach izolacji -żywe obrazy"  

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” z Brzezia wspólnie z Powiatem Wielickim3 września zabrał uczestników wystawy zorganizowanej w Urzędzie Gminy w Kłaju  w podróż, przez wieki, style i epokiw konkursie„Kultura w czasach izolacji- żywe obrazy” organizowany dla placówek wsparcia dziennego opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi - Środowiskowe Domy Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej z trzech powiatów: wielickiego, bocheńskiego i m. Kraków.

Konkurs polegał na przygotowaniu żywego obrazu i sfotografowanie go, na zasadzie pastiszu- czyli odmiany stylizacji artystycznej naśladującej istotne cechy jakiegoś dzieła lub stylu, zagęszczający je i uwydatniający. Obrazy mogły pełnić rolę żartobliwą jako zabawa plastyczna lub też stanowić świadectwo sprawności warsztatowej jego twórcy.

Tematyka konkursu została wybrana z racji obecnych czasów, przymusowej izolacji i bardzo dużych ograniczeń wolności, dodatkowych trudności w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych i ich rodzin/ opiekunów.

                                       

Osoby niepełnosprawne w malarstwie krajowym jak i zagranicznym poszukiwały MIŁOŚCI, RADOŚCI i NADZIEJI.

W tych trzech tematykach były przyjmowane prace i oceniane.Liczył się sposób zaprezentowania dzieła malarskiego, odwzorowanie, podobieństwo, dokładność.

   

Projekt pozwolił zaprezentować dorobek malarski krajowy i zagraniczny w niekonwencjonalny sposób, włączył osoby niepełnosprawne w dziedziny kultury, które do tej pory były im obce. Skonfrontował rzeczywistość z fantazją i wyimaginowanym światem,  a przy okazji wzbudził wiele radości i satysfakcji podczas przygotowywania żywych obrazów.Na wystawie w Sali Widowiskowej Urzędu Gminy w Kłaju można było zobaczyć zebrane w konkursie prace. Nie zabrakło obrazów Fridy Kahlo, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Rembrandta. Pojawiła się także „Pomarańczarka”Aleksandra Gieremskiego, „Stańczyk” Jana Matejki, „Siedzący Arlekin” Pabla Picassa i wiele innych.

Laureaci konkursu:

- Kategoria MIŁOŚĆ:

I miejsce , obraz Marleny Łozińskiej  „Tango” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzeziu

II miejsce, obraz Banksy „Dziewczynka z balonikiem” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Przystanek Betlejem” z Krakowa

III miejsce, obraz Gustawa Klimta „Pocałunek” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach.

- Kategoria NADZIEJA:

I miejsce , obraz  Tamary Łempickiej „Niebieski Szal” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzeziu

II miejsce, obraz Macieja Gądora „Przyjaciele” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Niepołomicach.

III miejsce, obraz Jacka Malczewskiego „Zauroczenie” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Muchówce.

- Kategoria RADOŚĆ:

I miejsce , obraz Fridy Kahlo  „Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzeziu

II miejsce, obraz Józefa Chełmońskiego „Sielanka” wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Muchówce.

III miejsce, obraz Frida Kahlo „Portret Ojca” wykonany przez Warsztat Terapii Zajęciowej os. Górali 19 w Krakowie.

Obrazy można obejrzeć na wystawie organizowanej w dniach 06-10 września 2021 r w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce oraz Zespole Szkół Specjalnych w Wieliczce. Na które już dziś serdecznie zapraszamy .

Planowana jest wystawa w Muzeum Niepołomickim, Kampusie Wielickim, Zagórzanach, Tomaszkowicach. Więcej szczegółów wkrótce.

Dziękujemy:

Zarządowi Powiatu Wielickiemu za współfinansowanie imprezy,

Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” z Brzezia za organizację,

Urzędowi Gminy za udostępnienie Sali na wystawę

oraz wszystkim placówkom biorącym udział w projekcie.

Autor i foto E.M.S