logo 33

Stowarzyszenie Rodzicow Dzieci Niepelnosprawnych Dobro Dziecka
kreska cienka
Strona Glowna O Nas Osiagniecia Kontakt
kreska gruba

kreseczka
SDS
kreseczka
Wydarzenia
kreseczka
Galeria Zdjec
kreseczka
Plany na przyszlosc
kreseczka
Sprawozdania
kreseczka
1%
kreseczka


 "W nas dzemie siła"  

Pod taką nazwą w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu pod koniec sierpnia odbyły się tygodniowe integracyjne warsztaty kreatywności dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Kłaj. Wnioskodawcą i realizatorem  projektu była grupa nieformalna „Mniejszość dla większości”, w której skład weszli pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu, przy wsparciu Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Dobro Dziecka” a sfinansowany został w ramach projektu „Funduszy inicjatyw obywatelskich – Małopolska lokalnie”.

                               

Projekt mający na celu integrację osób niepełnosprawnych z dziećmi i młodzieżą ze społeczności lokalnej, zakładał udział uczestników w warsztatach kreatywności realizowanych w pracowniach funkcjonujących w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzeziu. Osoby mogły rozwinąć między innymi  swoje talenty krawieckie, stolarskie czy kulinarne ale także nabyć nowe umiejętności. Codzienne spotkania oraz gry i zabawy pozwoliły na wspólne poznanie oraz zaprzyjaźnienie się uczestników oraz niezwykłe połączenie i integrację  tak różnorodnych  grup osób.

W ramach projektu odbyły się dwa wyjazdy plenerowe: do miejscowości tematycznej i Spłdzielnui Socjalnej „Kuźnia Smaku”. Pierwszym z nich był wyjazd do Krainy Zielonego Wieloryba w Kostrza-Sadku, gdzie wszyscy wzięli udział w grze terenowej a także warsztatach mydlarskich. Drugi wyjazd do Czasławia i znajdującej się tam spółdzielni pozwolił wszystkim poznać nie tylko smaki regionu ale także spróbować swoich sił na przykład w samodzielnym wyrobie masła. Oba wyjazdy miały zobrazować jak niewiele nakładu finansowego wymaga zorganizowanie ciekawych atrakcji turystycznych przez samych mieszkańców. Ten sprawdzony model sprawdził się już w wielu regionach naszego kraju.

   

Podsumowaniem projektu był Piknik Rodzinny zorganizowany 29 sierpnia przez uczestników projektu w Środowiskowym Domu Samopomocy w Brzeziu. Uczestnicy samodzielnie przygotowali nie tylko poczęstunek ale także konkurencje sportowe z drobnymi upominkami.

Inicjatywa poprzez bogatą ofertę i liczne działania integracyjne pozwoliła wszystkim nie tylko na poznanie nowych miejsc, ale przede wszystkim na ukazaniu uczestnikom jak wiele można osiągnąć poprzez zwykłe spotkania i otwartą postawę wobec innych.